טיפול בטריגימינל נאורלגיה בעזרת דיקור סיני

טיפול בטריגימינל נאורלגיה בעזרת דיקור סיני

אברהם נכנס למרפאתי בפתח תקווה שעתיים לאחר שיחת טלפון קצרה בה ביקש תור דחוף בשל הכאב החריף בפניו.
התיישב בכיסא מולי ואמר שהוא חייב פתרון לבעיה ולכן, הוא מוכן להגיע לטיפול מעכו, עיר מגוריו.

אברהם, גבר בשנות השישים לחייו שטח את תלונתו בפניי.
"אני לא יכול לדבר, לאכול, לשטוף פנים, להתקלח. אפילו משב רוח קל על הפנים צורב כמו חומצה בוערת."

הוא המשיך ותאר כי כשהכאבים התחילו, חשב שמדובר בבעיה בשיניים. הוא קבע תור לרופא שערך טיפולי שורש ועקירות מיותרות שלא הועילו ולו במעט.
הכאב המשתק הוביל אותו לנוירולוג שאבחן טריג'ימינל נוירלגיה ורשם לו טגטרול והמשך מעקב.
השבועות חלפו ואף הוחלפו התרופות אך מזור לא נמצא.
הנוירולוג המליץ על ניתוח להפרדת העצב אך בשלב זה אברהם החליט למצוא טיפול חלופי וכך הגיע אליי.

אברהם פרס בפני את סיפורו הוסיף כי הוא סובל מכאבים מייסרים בצד ימין של פניו.

בהתבסס על עקרונות הרפואה הסינית המסורתית (TCM) ולאחר הערכה יסודית, תוך התחשבות בסימפטומים, בהיסטוריה הרפואית ובבריאות הכללית בניתי לו תוכנית טיפול.
החדרתי מחטים עדינות וסטריליות לנקודות הדיקור הרלוונטיות לשיכוך כאב, לויסות עצבי ולאיזון כללי ובניהם LI4 ST36 GB20 ו-GB34. המחטים נותרו בגופו במשך 20 דקות ונראה היה כי אברהם נינוח, רגוע וכאוב פחות בזמן הטיפול.
קבענו תוכנית בת 12 טיפולים, פעמיים בשבוע.

מהו טריגימינל נאורלגיה?

טריג'ימינל נאורלגיה (כאב בעצב המשולש) מאופיין בכאבי פנים עזים.
העצב הטריגמינלי, האחראי על העברת מידע חושי מהפנים למוח, הופך דחוס או מגורה ומוביל לכאב מקומי בפנים.

הרפואה המערבית מציעה תרופות כגון ליריקה, טרגטול ולימוטריגין וכן ניתוח מקומי להפרדת העצב.
הרפואה הסינית בעזרת הדיקור סיני מציעה טיפול חלופי, טבעי ויעיל למחלה.
לכן, חולים רבים רואים בה אמצעי פוטנציאלי לניהול המחלה.

במאמר זה נעמיק בהבנת הדיקור הסיני ונחקור את יעילותו במתן הקלה לאנשים הסובלים מטריגימינל נוירלגיה.

דיקור סיני הוא פרקטיקה רפואית סינית עתיקה הכוללת החדרת מחטים דקות לנקודות ספציפיות בגוף. על פי הרפואה הסינית המסורתית, נקודות אלו מתאימות למסלולי אנרגיה או מרידיאנים, וגירויים מפעיל תהליכי ריפוי טבעיים של הגוף. הדיקור הסיני מחזיר את איזון זרימת האנרגיה, צ׳י, במרידיאנים.

כיצד אקופונקטורה עשויה לעזור לנוירלגיה טריגמינלית?

בעוד המנגנונים המדויקים של דיקור אינם מובנים במלואם, קיימות מספר תיאוריות המסבירות את ההשפעות הפוטנציאליות של שימוש המחטים לטיפול בטריגימינל נוירלגיה.
ראשית דיקור סיני ממריץ ומעודד שחרור של אנדורפינים, שהם כימיקלים טבעיים משככי כאבים המיוצרים על ידי הגוף ומקלים על כאבי הפנים העזים הקשורים לתסמונת זו.

יתרה מכך, דיקור סיני מווסת את מערכת העצבים בכלל ואת העצב הטריגמינלי בפרט. על ידי גירוי נקודות דיקור ספציפיות, ניתן לנרמל את האותות העצביים, ולהפחית את הגרוי החריג והכאב שחווים חולי נוירלגיה טריגמינלית. הוכח גם כי הדיקור הסיני בעל השפעות אנטי דלקתיות, המפחיתות גירוי ונפיחות עצביים, שגורמים להפחתת הכאב.

מספר מחקרים הוכיחו את היעילות של דיקור סיני בטיפול בכאב טריגמינלי. מחקר שפורסם ב-Journal of Alternative and Complementary Medicine בשנת 2019 ניתח את תוצאות הטיפול בדיקור סיני ב-13 מחקרים שכללו 635 מטופלים. הסקירה הגיעה למסקנה שדיקור סיני השפיע באופן חיובי בהפחתת עוצמת ותדירות הכאב בחולים עם טריגמינל נוירלגיה.
מחקר נוסף שפורסם בכתב העת Pain Medicine ב-2017 בדק את השפעות הדיקור על 80 חולים שלא הגיבו טוב לתרופות. החוקרים דיווחו על הפחתת כאב משמעותית ושיפור באיכות החיים של המטופלים בעקבות טיפול בדיקור סיני.

דיקור סיני יכול לשפר את ניהול הכאב, להפחית את ההסתמכות על תרופות ולמזער את תופעות הלוואי הנלוות להן.

בכדי למקסם את היתרונות הפוטנציאליים של דיקור סיני, חשוב להתייעץ עם מטפל מוסמך ומנוסה, היודע לאבחן נכונה את המצב ולהתאים תוכנית טיפול מותאמת אישית, מטפל שיביא בחשבון גם גורמים אחרים כבריאות כללית, היסטוריה רפואית וכן, אינטראקציות אפשריות.

לסיכום

טריגמינל נוירלגיה היא מחלה מאתגרת לניהול, ובחינת השימוש בטיפול בדיקור סיני עשויה לספק תקווה למי שמחפש הקלה. בעוד שמחקר על היעילות של דיקור סיני בטיפול בעצב המשולש נמשך, ממצאים מוקדמים מצביעים על הפוטנציאל שלו בהפחתת עוצמת הכאב ותדירותו.

ובחזרה לאברהם,
לאחר 3 טיפולים חש בהקלה משמעותית בעוצמת הכאב ויכול היה להתנהג כרגיל. להתקלח, לשטוף פנים ולאכול. ההקלה בכאב נמשכה מטיפול לטיפול ובתום סדרת הטיפולים הכאב חלף לחלוטין. הוא המשיך להגיע לטיפול חודשי משמר במשך מספר חודשים עד להחלמתו המלאה.

לעדותו של אברהם:

תרצו לקבל שיחת ייעוץ ראשונית ללא עלות?
השאירו מספר ומטפל יחזור אליכם בהקדם!