דיקור סיני בטיפול בפציעות מאימון גופני

דיקור סיני בטיפול בפציעות מאימון גופני

במהלך שנותיי כמטפל יצא לי לטפל פעמים רבות בספורטאים שהגיעו אליי עם פציעות וכאבים מגוונים באזורים שונים בגוף שקשורים בצורה כזו או אחרת לפעילות הגופנית שהם מבצעים, אם בצורה חובבנית, ואם באופן מקצועי או תחרותי.

דיקור סיני לטיפול בכאב

מרבית המטופלים מגיעים אליי כבר לאחר שניסו טיפולי פיזוטרפיה או  נטילת תרופות נוגדות כאב ודלקת שאינן סטרואידים (תרופות ממשפחת ה-NSAIDS). התרופות הללו מסייעות לחלק מהמטופלים בצורה מלאה, אצל מטופלים אחרים הן מביאות לשיפור מסויים בתסמינים, אך עם זאת, לרבים מהם הן אינן עוזרות כמעט או בכלל. השימוש בתרופות הללו נרחב ביותר, אך לצד האפקט הטיפולי שלהן קיים החשש מתופעות הלוואי הפוטנציאליות שלהן כדוגמת דימומים, כיב קיבה, כאבי בטן, הפרעה בתפקודי הכליות והכבד.

בשל הסיכונים הללו, מחליטים חלק מהספורטאים לשנות גישה טיפולית והם פונים לרפואה משלימה, בדגש על דיקור סיני (רפואה סינית).

רוב האנשים כבר יודעים היום שדיקור סיני הוא יעיל מאד בהפגת כאב והפחתת דלקת. על כך קשה להתווכח. בטח ובטח לאור תוצאות מחקרים רבים שנעשו בתחום והוכיחו את הדברים.

ניתן להסביר זאת באמצעות הגישה של הרפואה הסינית והגישה של הרפואה המערבית.

כיצד עובד הדיקור הסיני?

ההסבר הסיני

לפי הרפואה הסינית, הדיקור הסיני מצליח להביא להחלמה מהירה מפציעה באמצעות שחרור חסימות בתעלות אנרגטיות לאורך הגוף. תעלות אלו נקראות ׳מרידיאנים׳. והחדרת מחטי הדיקור הסיני לנקודות ספציפיות שעל גבי אותם מסלולים, יסייעו להאצת הזרימה האנרגטית החופשית, מה שכאמור יזרז את תהליך ההחלמה כולו (בנוסף להפחתת הכאב כמובן). כלומר, הדיקור הסיני מסייע בפתרון הבעיה באמצעות שיפור זרימת האנרגיה והדם לאזור הדלקתי או הכואב.

ההסבר המערבי

ההסבר מבחינת הרפואה המערבית (שנבדק מעבדתית ומחקרית) הוא שהחדרת מחטים לנקודות דיקור ספציפיות בגוף גורמות להעברת תשדורת דרך מערכת העצבים למח שבעקבותיה מגביר המח שחרור חומרים מפחיתי דלקת וכאב אל זרם הדם.

מטופלים רבים שפנו לטיפול בדיקור סיני לקבל מזור בעקבות מתיחות שרירים או נקעים, חזרו להתאמן בכמחצית מהזמן שבדרך כלל לוקח להם להחלים. לא פחות משמעותית היא העובדה שדיקור סיני אינו נושא בחובו תופעות לוואי כלשהן. 

הדיקור הסיני הוא גם טכניקת טיפול מצויינת לבעיות כרוניות הקשורות למערכת השריר והשלד כמו למשל: דלקת בגיד, או בשמה המקצועי –טנדיניטיס (בקבוצה זו נוכל להכניס, בין השאר, תופעות כמו מרפק טניס או מרפק גולף), ברוסיטיס (דלקת ונפיחות של הבורסה), ארטריטיס (דלקת פרקים) או כאבי מפרקים שלא בעקבות דלקת (כמו שחיקה לדוגמא), כאבי גב, כאבי צוואר, פריצת דיסק, סכיאטיקה וכו.  כל אלה הן תלונות נפוצות ביותר בקרב האוכלוסיה בכלל, ובקרב הספורטאים בפרט.

הטיפול המערבי

הטיפול המערבי / הקונבנציונלי לתופעות הללו הינו כאמור נטילת נוגדי דלקת שאינם סטרואידליים (NSAID’S) ובמידה ואינם מסייעים, ימליצו הרופאים בהמשך, בדרך כלל, על זריקת סטרואידים. אותן תופעות לוואי בהם דנו קודם יכולות להופיע גם כאן כאשר נטילת התרופות היא על בסיס כרוני. במקרים מסוימים יומלץ על ניתוח.
להבדיל מהטיפול המערבי, אשר עלול לשאת בחובו תופעות לוואי, הטיפול בדיקור סיני הינו טיפול טבעי המשיג את התוצאה ללא תרופות או תופעות לוואי.

תופעת לוואי ״חיוביות״ שהדיקור הסיני עשוי לגרום להן במהלך הטיפול בפציעה היא שיפור בתחושת האנרגיה בגוף ותחושת רוגע בגוף. סוגיה זו קצת קשה להבנה מנקודת מבט או תפיסה מערבית, אך ניתן להסבירה בכך שהרפואה המשלימה, באה לתמוך ולחזק את המטופל ברמה ההוליסטית (הסתכלות על המטופל כמכלול ולוודא דווקא באזור הספציפי הכואב), ולכן, בין השאר תהיה השפעה חיובית ושיפור במצבים של עייפות, חולשה, רוגע וכו׳. לדברים הללו חשיבות מיוחדת אצל כולנו ואצל ספורטאים בפרט, שכן ברורה לכל עד כמה משמעותית היא רמת אנרגיה אופטימלית להשגת ביצועים ספורטיביים טובים.

על אף העובדה שדיקור סיני עשוי שלא להתאים לאלה הסובלים מפוביית מחטים, קיימות כיום שיטות טיפול חדשות, המבוססות על אותם עקרונות, אך ללא שימוש במחטים. כך לדוגמא ניתן לעשות שימוש בטיפול בלייזר (דיקור סיני ללא מחטים).

אם אתם סובלים מאחת הבעיות שהזכרתי או מכירים כאלה שסובלים מהם, גשו עוד היום למטפל מוסמך המטפל בדיקור סיני לשם אבחנה וטיפול מתאים, ותנו לגוף שלכם את מה שבאמת מגיע לו, רפואה טבעית, בטוחה ויעילה, ללא תופעות לוואי, שתסייע גם בהחלמה המהירה וגם בשיפור ההישגים הספורטיביים.

מחבר/ת המאמר: רונן רוזנבלט ניר
מחבר/ת המאמר: רונן רוזנבלט ניר

שמי רונן רוזנבלט-ניר, נשוי + 2, בוגר מכללת מדיסין לרפואה סינית, מטפל משנת 2005, מומחה לדיקור סיני (אקופונקטורה) וצמחי מרפא סיניים.
לאתר שלי | לעמוד פייסבוק שלי

תרצו לקבל שיחת ייעוץ ראשונית ללא עלות?
השאירו מספר ומטפל יחזור אליכם בהקדם!